X PRZEGLĄD FOLKLORYSTYCZNY „KULTURA BEZ GRANIC” 2013 R.Drukuj

• 08/07/2013 14:06:43

Dnia 7 lipca 2013 r. na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach, odbyła się X edycja przeglądu folklorystycznego pn. „Kultura bez granic”, której organizatorem był Urząd Gminy Terespol oraz Gminny Ośrodek Kultury w Koroszczynie.
Ideą imprezy była prezentacja folkloru polskiego i białoruskiego oraz promowanie dorobku kulturalnego lokalnych twórców ludowych w dziedzinie rękodzieła. Ponadto uczestnicy imprezy mieli możliwość zaprezentowania własnych zdolności oraz talentów.

W tym roku w celu uświetnienia imprezy obok lokalnych zespołów działających przy Gminnym Ośrodku Kultury w Koroszczynie t.j.:

„Hard Gock”, „Młode Lisy”, „East Border Crew’, „ZTL Obertas”, „Białe Anioły”, „DTM”, „Łobaczewianki” wystąpiły także zespoły zza wschodniej granicy:
„Chór nauczycielski z Brześcia”, Zespół folklorystyczny „Poleskije Pierezwony” z Kobrynia, Zespół „Raiz” i „Karolinka” z Brześcia, a ponadto „Zespół wokalno - taneczny”
z Korycina oraz Zespół Ludowy z Dobrynia Dużego „Dobrynianki”.
Gwiazdą wieczoru był znany i uznany zespół ZAKOPOWER, który zgromadził ogromną liczbę publiczności. Zabawa podczas koncertu była przednia. Artyści na scenie zaprezentowali znany wszystkim przebój „Pójdę boso”, ponadto w repertuarze znalazły się takie utwory jak: „Kiebyś Ty”, „Bóg wie gdzie”, „Udomowieni”, „Galop”, „W dzikie wino zaplątani”, „Obława”, „Nie bo nie”. Oczywiście nie obyło się bez bisów. Bezpośrednio po koncercie artyści rozdawali autografy i fotografowali się z gronem skandujących fanów.

W ramach imprezy można było obejrzeć prezentacje sprzętu PSP, Policji, Straży Granicznej i Pogotowia Ratunkowego oraz wystawy grup twórców ludowych prezentujących m.in. obrazy, haft, wyroby garncarskie, wikliniarskie, pracownie zdobnictwa ludowego,
 i ręcznie robioną biżuterię.

Dodatkowo można było degustować regionalne potrawy pań z Koła Aktywnych Kobiet z Łobaczewa Małego. Feeria smaków i aromatów zachwyciła i uraczyła podniebienie niejednego smakosza.

Ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszyło się wesołe miasteczko: dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, eurobungee, samochody elektryczne, quady, paintball, cymbergaj i wiele innych. Bogaty wachlarz dodatkowych atrakcji: zabawy indywidualne i grupowe ze szczudlarzami i bańkarzami, warsztaty plastyczne, przejażdżki motorówką, loty balonem, kula zorba, kule wodne, przejażdżki kucykiem, motocykliści, ogródki gastronomiczne, stoiska z zabawkami, lodami, watą cukrową i popcornem, jakie zapewnili organizatorzy, skupił tego dnia na terenie rekreacyjnym w Kobylanach sporą liczbę żądnych wrażeń i niezapomnianych przeżyć gości nawet z sąsiednich gmin oraz miast. Dodatkowym atutem tegorocznej imprezy była niewątpliwie sprzyjająca aura.

Uwieńczeniem imprezy był teatr tańca z ogniem, zjawiskowy pokaz plenerowy: światło i dźwięk oraz pokaz sztucznych ogni.

FOTOREPORTAŻ Z FESTYNU

Organizatorzy X edycji przeglądu folklorystycznego pn. „Kultura bez granic” serdecznie dziękują za pomoc przy organizacji i zabezpieczeniu imprezy służbom mundurowym PSP, Policji, Pogotowiu Ratunkowemu, SG, gminnym służbom OSP oraz firmie Eko-Bug z Kobylan.

Jaszczuk M.