XI PRZEGLĄD FOLKLORYSTYCZNY „KULTURA BEZ GRANIC” 2014 R.Drukuj

• 09/07/2014 13:21:53

XI PRZEGLĄD FOLKLORYSTYCZNY „KULTURA BEZ GRANIC” 2014 R.

Kultura bez granic 2014Dnia 6 lipca 2014 r. na terenie rekreacyjnym przy kąpielisku w Kobylanach, odbyła się kolejna XI edycja przeglądu folklorystycznego pn. „Kultura bez granic”, której organizatorem był Urząd Gminy Terespol oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Ideą  imprezy  jak co roku była  prezentacja folkloru  polskiego i białoruskiego oraz promowanie dorobku kulturalnego lokalnych oraz białoruskich twórców ludowych w dziedzinie rękodzieła. Ponadto uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania własnych zdolności oraz talentów. W trakcie imprezy został rozstrzygnięty konkurs „Piękne bo bialskie” w kategoriach: Najpiękniejsza zagroda, Gospodarz roku i Najpiękniejszy ogród roku.

W ramach imprezy można było obejrzeć prezentacje sprzętu PSP, Policji, Straży Granicznej i Pogotowia Ratunkowego oraz wystawy grup twórców ludowych z Polski i zza wschodniej granicy, prezentujących m.in. obrazy, haft, wyroby garncarskie, wikliniarskie, pracownie zdobnictwa ludowego itp.

W tym roku w celu uświetnienia imprezy obok lokalnych zespołów

działajacych przy Gminnym Ośrodku Kultury, t.j.:
„Hard Gock”, „Młode Lisy”, „East Border Crew’, „ZTL Obertas”, „Białe Anioły”, „Łobaczewianki” a ponadto „Dobrynianki” wystąpiły także zespoły zza wschodniej granicy: ZPiTL „Bursztyn” z Kobrynia na Białorusi oraz „Raiz” z Brześcia.

Bezpośrednio przed występem gwiazdy wieczoru na scenie wystąpiła gwiazda Disco Polo – Justyna Mosiej.

Gwiazdą wieczoru była najdłużej działająca bez przerwy grupa na polskim rynku -  zespół rockowy BUDKA SUFLERA.

Ogromną niespodzianką dla uczestników koncertu był gościnny występ znanych i uznanych gwiazd sceny artystycznej, m.in.:  Felicjana Andrzejczaka oraz Izabeli Trojanowskiej. Atmosfera podczas koncertu była fantastyczna, oczywiście nie obyło się bez bisów.

Ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszył się Lisek - maskotka Gminy Terespol oraz wesołe miasteczko: dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, eurobungee, samochody elektryczne, quady, cymbergaj, budka foto i wiele innych, a ponadto ogródki gastronomiczne, stoiska z zabawkami, lodami, watą cukrową i popcornem. Dodatkowych atrakcji tego roku dostarczyły zabawy indywidualne i grupowe z profesjonalnymi animatorami, warsztaty plastyczne, malowanie buziek, przejażdżki motorówką, kule wodne, przejażdżki kucykiem i konne oraz motocykliści ze Stowarzyszenia F. G. Monsters z Białej Podlaskiej.

Bogaty wachlarz wszelkiego rodzaju atrakcji, jakie zapewnili Organizatorzy, skupił tego dnia na terenie rekreacyjnym w Kobylanach ogromną liczbę żądnych wrażeń i niezapomnianych przeżyć gości z całego powiatu bialskiego i nie tylko.

Uwieńczeniem imprezy był zjawiskowy pokaz sztucznych ogni oraz dyskoteka prowadzona przez Konferansjera i DJ Fantomasza.

Organizatorzy XI edycji przeglądu folklorystycznego pn. „Kultura bez granic” serdecznie dziękują za pomoc przy organizacji i zabezpieczeniu imprezy służbom mundurowym PSP, Policji, Pogotowiu Ratunkowemu, SG, gminnym służbom OSP. Ponadto paniom z kół gospodyń wiejskich z Koroszczyna i Łobaczewa Małego za promocję i możliwość degustacji regionalnych potraw. Firmom: Eko-Bug, Agrostop II, Bard z Kobylan, Hotel pod Dębami oraz sponsorom: PPHU Transbet Marianowi Wojtiukowi, Polskiemu Konsorcjum Gospodarczemu w Koroszczynie, Firmie Garden Service z Białej Podlaskiej.

Magdalena J.