OBCHODY ŚWIĘTA PUŁKOWEGO 34 PUŁKU PIECHOTY W MAŁASZEWICZACHDrukuj

• 11/05/2016 11:54:58

/images/photoalbum/album_380/dsc_4609.jpgW dniu 6 maja 2016 roku w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach odbyła się uroczystość poświęcona 96 rocznicy święta pułkowego 34 Pułku Piechoty oraz Kolejarzom i Żołnierzom Armii Krajowej obwodu Biała Podlaska.

Spotkanie zainaugurowała uroczysta msza św., podczas której modlono się za poległych w walkach z okupantem i kadetów Szkoły Podchorążych Armii Krajowej.

Następnie miał miejsce  przemarsz uczestników ulicami Małaszewicz na czele z konną Strażą Ochrony Przyrody i orkiestrą Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach.

Podczas uroczystości odsłonięto tablice, przeniesione z nieruchomości PKP, na budynek  Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach. Delegacja młodzieży klas mundurowych złożyła pamiątkowe kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły, a pod nowo odsłoniętymi tablicami złożono kwiaty i zapalono znicze. Proboszcz parafii w Małaszewiczach, ks. Bogusław Mich uroczyście poświęcił tablice.

/images/photoalbum/album_380/dsc_4670.jpgDyrektor Zespołu Szkół im. W.S. Reymonta w Małaszewiczach, Robert Wieczorek, powitał zebranych gości m.in.: wicestarostę bialskiego Janusza Skólimowskiego, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej Mariannę Tumiłowicz, radnego powiatu bialskiego Radosława Sebastianiuka, sekretarza gminy Terespol Bogdana Daniluka, przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Lublinie Marka Żelisko, dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Siedlcach Andrzeja Kmiecika, Dorotę Szelest – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kobylanach, doktora Mariusza Bechtę – pracownika IPN w Warszawie, doktora Dariusza Magiera – dyrektora Archiwum Państwowego w Lublinie, oddział Radzyń Podlaski, Waldemara Kosieradzkiego, autora wystawy poświęconej 34 Pułkowi Piechoty AK oddziału „Zenona”, Tadeusza Sobieszczaka, ps. „Dudek”, żołnierza weterana 34 Pułku Piechoty, http://malaszewicze.com/upload/201605/DSC_4756.JPGkomendantów: z placówki Straży Granicznej w Terespolu, Komisariatu Policji w Terespolu, placówki w Małaszewiczach, dyrektorów szkół, a także reprezentantów uczniów oraz rodzin 34 Pułku Piechoty. Janusz Skólimowski, wicestarosta bialski podkreślił, że przeniesienie tablic to niejako symboliczny gest. – Pamięć o tych ludziach do tej pory trwała  prywatnie – powiedział i dodał, że cieszy się, że  pamięć o bohaterach jest nagłaśniana. – Chwała bohaterom – podkreślił wicestarosta.

Dyrektor PKP W Siedlcach Andrzej Kmiecik podkreślił rolę kolejarzy, którzy również mieli zasługi w historii, bo liczni z nich wyciągali dzieci z wagonów podczas transportu do obozów - „Myślę, że kontynuacją tego będzie służba kolejowa młodych ludzi, którzy wyjdą z murów szkoły i będą kontynuowali dzieło swoich dziadków i rodziców” – powiedział.

Kolejno głos zabrała córka fundatorki jednej z tablic upamiętniających Żołnierzy Armii Krajowej, wspomniała czasy swojego ojca.

Następnie swoją historię opowiedział major Tadeusz Sobieszczak, pseudonim „Dudek”, który obecnie jest w stopniu majora rezerwy i pełni funkcję przewodniczącego Środowiska Oddziału Partyzanckiego „Zenona” Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Siedlcach.

Uroczystość uświetnił krótki montaż słowno – muzyczny w wykonaniu pani Anny Rogowiec oraz uczniów Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta.

VIDEORELACJA DOSTĘPNA NA STRONIE: http://malaszewicze.com/tablice.html