MENU

SKRZYNKA PODAWCZA

EPUAP2
ePUAP ESP:
/2074hufjl4/skrytka

WYKAZ NUMERÓW

Wykaz numerów Urzedu Gminy Terespol

ZADAJ PYTANIE WÓJTOWI

OFERTY INWESTYCYJNE

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury

EKO-BUG

ZWIĄZEK GMIN WIEJSKICH

CEIDG

CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

mikroporady.pl

SKORZYSTAJ Z USŁUG PUBLICZNYCH

PROJEKT WROTA LUBELSZCZYZNY


Wrota LubelszczyznyPANEL DLA NIEDOWIDZĄCYCH


Standardowa

Niedowidzący

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


BIP

Transmisja online RADY GMINY TERESPOL


Sesja on-line

OSTRZEŻENIE POGODOWE

BIP

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021


NSP2021

Zadania współfinansowane z państwowych funduszy celowych i budżetu państwa


Projekty fundusze celowe

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską


Projekty UE

MIGAM PANEL

Obsługa osób głuchoniemych

USŁUGI OBYWATEL.GOV.PL

BEZPŁATNY SYSTEM SMS

FACEBOOK

GMINA TERESPOL NA FACEBOOK


FACEBOOK

KARTA DUŻEJ RODZINY

KARTA DUŻEJ RODZINY

GMINNY PORTAL MAPOWY

Gminny Portal Mapowy

PORTAL MAPOWY

Geoportal

Rozkład jazdy


Rozkład jazdy

BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ


BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ

PRAWA PACJENTA


 Biuro Rzecznika Praw Pacjenta

POGODA

POLECAMY:

KOMISJA WSPÓLNA MA 25 LAT!Drukuj

  • 06/06/2018 10:08:25

Minęło 25 lat od powołania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji 29 maja br. na Zamku Królewskim odbyło się specjalne spotkanie samorządowców i przedstawicieli rządu.Wzięli w nim udział nie tylko obecni członkowie Komisji, ale też osoby, które pracowały w niej w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, razem ponad stu uczestników. Ze strony Związku Gmin Wiejskich RP w spotkaniu uczestniczyli m.in. pierwszy i obecny Przewodniczący, Adam Tychowski i Marek Olszewski.

Minęło 25 lat od powołania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Z tej okazji 29 maja br. na Zamku Królewskim odbyło się specjalne spotkanie samorządowców i przedstawicieli rządu.Wzięli w nim udział nie tylko obecni członkowie Komisji, ale też osoby, które pracowały w niej w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, razem ponad stu uczestników.

Specyfika pracy w Komisji Wspólnej powoduje, że dochodzi do różnicy zdań, a czasem burzliwych dyskusji – mówił Joachim Brudziński, szef MSWiA, współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej. – Jednak trzeba pamiętać, że różne spojrzenia na funkcjonowanie państwa są naturalne w państwie demokratycznym. Zmiana perspektywy i otwartego prezentowania odmiennego stanowiska jest tego przejawem. W takich sytuacjach ważne, niezastąpione jest działanie Komisji – jest to miejsce otwartego dialogu, który daje możliwość wypracowania rozwiązań akceptowanych przez wszystkie strony. W ten sposób można budować porozumienia ponad podziałami nawet w wyjątkowo złożonych problemach.
Minister przypomniał, że Komisja Wspólna - jako forum wypracowania wspólnego stanowiska rządu i samorządu terytorialnego - jest rozwiązaniem unikatowym w skali europejskiej i jako taka budzi zainteresowanie partnerów zagranicznych. Przypomniał, że powołała ją w maju 1993 roku premier Hanna Suchocka i od tego czasu zbiera się regularnie, w ostatnich latach co miesiąc.

Historię KWRiST, ludzi z nią związanych, a także sposób funkcjonowania przypomniał Wojciech Długoborski, obecny współprzewodniczący ze strony samorządowej pełniący funkcję zastępcy burmistrza Chojny.

Anegdoty i ciekawostki z 25 lat działania Komisji przywołał Andrzej Porawski, sekretarz strony samorządowej. Przypomniał „rekordzistów”, np. w szybkości stanowienia prawa, choć jak zaznaczył – nie w tym celu, by zachęcić rząd do naśladowania. - Rano minister edukacji przygotowała nowelizację Karty Nauczyciela w zakresie podwyżek nauczycieli, dla których nie było pieniędzy w subwencji oświatowej, przed południem przyjął ją Sejm, popołudniu - Senat, późnym popołudniem podpisał ówczesny Prezydent RP, Aleksander Kwaśniewski, a wieczorem ukazał się w Dzienniku Ustaw. To jest rekord do dzisiaj niepobity.

Źródło: ZMP

25 lat

<<< GALERIA ZDJĘĆ >>>

64,012,014 unikalne wizyty