NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA W GMINIE TERESPOLDrukuj

• 12/03/2019 14:01:57

NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA W GMINIE TERESPOLZarządzeniem nr 21/19 Wójta gminy Terespol z dnia 8 marca 2019 r. zostały   ustalone zasady udzielania nieodpłatnej  pomocy prawnej w gminie Terespol w 2019 roku.
Nieopłatna  pomoc  prawna  będzie  udzielana  wyłącznie   dla  mieszkańców  zameldowanych  na terenie Gminy Terespol, których dochód na członka rodziny nie przekracza kwot wskazanych  w  rozporządzeniu  Rady  Ministrów  z  dnia  11  lipca.2018 r.  w sprawie zweryfikowanych  kryteriów  dochodowych  oraz  kwot  świadczeń  pieniężnych  z  pomocy  społecznej ( Dz.U. 2018, poz.  1358) tj. kwot:
1) 701  zł  –  dla  osoby  samotnie  gospodarującej   (kryterium  dochodowe  dla  osoby  samotnie gospodarującej);
2) 528 zł – dla osoby w rodzinie (kryterium dochodowe na osobę w rodzinie).

Pomoc prawna będzie świadczona w każdy ostatni piątek miesiąca w godzinach 10.00 - 14.00 w  siedzibie  Urzędu  Gminy  Terespol,  Plac  Ryszarda  Kaczorowskiego  1;  21-540  Małaszewicze w  pok.  Nr  12,  począwszy  od  29  marca  2019 r. do końca  roku 2019 r. Ewentualne  zmiany dotyczące w/w terminu będą każdorazowo publikowane na stronie www.gminaterespol.pl.
Niedopłata pomoc prawa będzie obejmowała:
1) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym  oraz  przysługujących  jej  uprawnieniach  lub  spoczywających  na  niej  obowiązkach, w  tym  w  związku  z  toczącym  się  postępowaniem  przygotowawczym,  administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym;
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego;
3) sporządzenie  projektu  pisma  o  zwolnienie  od  kosztów  sądowych  lub  o  ustanowienie pełnomocnika  z  urzędu  w  postępowaniu  sądowym  lub  ustanowienie  adwokata,  radcy prawnego,  doradcy  podatkowego  lub  rzecznika  patentowego  w  postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz o poinformowaniu o kosztach postępowania w tym związanych ze skierowaniem sprawy na drogę sądową i w razie przegranej.
Niedopłata pomoc prawa nie będzie obejmowała:
1) pism  procesowych  w  toczącym  się  postępowaniu  przygotowawczym  lub  sądowym  i  pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym;
2) spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Każda  osoba  uprawiona  do  nieodpłatnej  pomocy  prawnej  zobowiązana  będzie  do złożenia oświadczenia zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do regulaminu opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej  https://ugterespol.bip.lubelskie.pl.