PRACE NAD UTWORZENIEM STOWARZYSZENIA SAMORZĄDÓW „PRZYBUŻE” NABIERAJĄ TEMPADrukuj

• 05/03/2020 15:31:32

28 lutego br. w Białej Podlaskiej  jednym z elementów Międzynarodowej Konferencji Naukowej pn. „Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk we współpracy transgranicznej”   były warsztaty dotyczące  utworzenia Stowarzyszenia Samorządów Przybuże.  14 sierpnia 2019 roku w Urzędzie Miasta Biała Podlaska przedstawiciele  samorządów: Powiat Bialski, Miasta: Biała Podlaska i Terespol oraz Gminy: Biała Podlaska, Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Leśna Podlaska, Terespol, Tuczna, Zalesie, wyraziły wolę przystąpienia do Stowarzyszenia. Kolejnym krokiem były  konsultacje dotyczące analizy nowych modeli rozwoju polsko - białoruskiej współpracy transgranicznej  przeprowadzone z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz ośrodków naukowych. W ich wyniku udało się nakreślić dalsze kroki prowadzące  do instytucjonalizacji transgranicznej współpracy polsko – białoruskiej pomiędzy w/w samorządami i ich partnerami białoruskimi.
Celem warsztatów, w których udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządów – sygnatariusze porozumienia, białoruscy partnerzy z Miasta Brześć, przedstawiciele Komisji Europejskiej, oraz PSW w Białej Podlaskiej  było doprecyzowanie możliwych obszarów rozwoju współpracy transgranicznej. Spotkanie  zostało przygotowane i poprowadzone przez  dr Tomasza Studzienickiego z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.  Po dwudniowej dyskusji, zdiagnozowaniu najważniejszych problemów oraz szans współpracy polsko-białoruskiej, uczestnicy spotkania uznali, że należy zdynamizować działania zmierzające do powołania nowych struktur obszaru transgranicznego „Przybuże” i dokonali podziału zadań. Szczegółowe informacje zostały zawarte w załączonym niżej Sprawozdaniu.

>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<