JUBILEUSZ 50-LECIA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. WŁADYSŁAWA STANISŁAWA REYMONTADrukuj

• 19/10/2021 11:33:48

JUBILEUSZ 50-LECIA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. WŁADYSŁAWA STANISŁAWA REYMONTAPoczątki Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach sięgają roku 1971, kiedy to została utworzona Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących Zarządu Rejonu Przeładunkowego PKP w Małaszewiczach. Szkołę umieszczono w części baraku przeznaczonego dla potrzeb służby handlowej kolei. Obowiązki dyrektora powierzono Mikołajowi Jefimiukowi. Dwa lata później funkcję tę przejął inż. Tadeusz Wądołowski, natomiast w 1982 r. stanowisko objął na wiele lat mgr Mieczysław Romaniuk. Dopiero w 2013 r. powierzono tymczasowo obowiązki dyrektorskie Jolancie Wałach, a rok później przejął je i pełni tę funkcję do dziś Robert Wieczorek.

W ciągu 50-leciu lat istnienia szkoła przechodziła szereg zmian, powoływano nowe jednostki i otwierano kolejne kierunki. W 1978 r. powołano Średnie Studium Zawodowe Zaoczne Polskich Kolei Państwowych, a w 1986 r. decyzją Ministra Komunikacji powołano Zespół Szkół Zawodowych Polskich Kolei Państwowych, w skład którego weszły Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Średnie Studium Zawodowe Zaoczne, Technikum Kolejowe na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Później Zespół Szkół Zawodowych przemianowano na Zespół Szkół Kolejowych w składzie Zasadnicza Szkoła Kolejowa, Technikum Kolejowe, Technikum Kolejowe na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej, Technikum Kolejowe Zawodowe dla Dorosłych i Średnie Studium Zawodowe dla Dorosłych. Placówka zyskiwała nowe, zmodernizowane budynki, dzięki którym poszerzała systematycznie ofertę edukacyjną.

Z dniem 1 stycznia 1999 r. organem prowadzącym szkoły został Starosta Bialski, w tym samym roku rozpoczęło działalność Gimnazjum Publiczne i Liceum Ogólnokształcące. Rok później nadano placówce imię Władysława Stanisława Reymonta i zmieniono jej nazwę na Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta. W 2011 r. odbyło się uroczyste otwarcie i oddanie do użytku internatu szkolnego, a trzy lata później placówkę poszerzono o strzelnicę pneumatyczną.

15 października 2021 r. społeczność szkoły obchodziła uroczysty Jubileusz 50-lecia, podczas którego uhonorowano wyjątkowymi statuetkami osoby okazujące placówce szczególność życzliwość i wsparcie.

Statuetki „Przyjaciel Szkoły” otrzymali:

• starosta bialski Mariusz Filipiuk
  • wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk
  • przewodniczący Rady Gminy w Terespolu, były dyrektor szkoły – Mieczysław Romaniuk

Statuetki Reymonta z wdzięczności społeczności szkoły za okazaną przez lata życzliwość i pomoc otrzymali:

• Marek Kasperowicz – dyrektor Zakładu PKP Cargo S. A. Centralny Zakład Warszawa
  • Andrzej Sokolewicz – prezes zarządu CARGOTOR Sp. z o. o. Warszawa
  • Ewa Gruszka – dyrektor Zakładu Centralnego „PKP Intercity” Spółka Akcyjna Zakład Centralny w Warszawie
  • Antoni Paszkowski – zawiadowca d/s automatyki zakładu PKP PLK w Siedlcach
  • Grzegorz Gregoruk – dyrektor Morskiej Agencji Gdynia oddział Małaszewicze
  • Wojciech Mitura – właściciel firmy AUTO DRIVER
  • Przemysław Skiba – kierownik firmy Trakcja SA, wykonawca zabudowy rozjazdu przy szkole do celów edukacyjnych

„Szkoła ta powstała z determinacji osób, które widziały sens i potrzebę podnoszenia kwalifikacji kadry związanej z transportem kolejowym. Działania podejmowane przez kolejne dyrekcje były odpowiedzią na potrzeby przybywającej młodzieży i dostosowania kształcenia do rynku pracy. Dzięki temu placówka kształci znakomitych specjalistów i fachowców cenionych przez lokalnych i krajowych pracodawców.” – podkreślił we wprowadzeniu do jubileuszowej monografii szkoły starosta bialski Mariusz Filipiuk. „Jestem dumny, ze Powiat Bialski może prowadzić taką placówkę (…) i że mogliśmy wesprzeć szkołę w wielu prorozwojowych inicjatywach i inwestycjach.”

„Jako lokalna szkoła staramy się kształcić kadry, które zaspokoją potrzeby pracownicze rodzimych pracodawców. To także jest główny powód obecnego kształtu placówki. Zespół Szkół w roku szkolnym 2021/22 tworzy liceum ogólnokształcące o profilu Służby Mundurowe, technikum z szeregiem kierunków branży transportowej, spedycyjnej i logistycznej oraz branżowa szkoła I-go stopnia.” – brzmią słowa dyrektora Zespołu Szkół w Małaszewiczach Roberta Wieczorka we wstępie do szkolnej monografii.

Źródło: https://www.radiobiper.info/2021/10/16/malaszewicze-jubileusz-50-lecia-zespolu-szkol-im-wladyslawa-stanislawa-reymonta/