DODATEK ELEKTRYCZNYDrukuj

• 01/12/2022 15:15:51

Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w przypadku gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną z jednego z następujących źródeł:

• pompa ciepła,
  • ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny

Dodatek elektryczny dla gospodarstwa domowego wynosi 1 000 zł lub w przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w roku 2021 wyniosło więcej niż 5 MWh wówczas dodatek elektryczny wynosi 1 500 zł. Przy zużyciu powyżej 5MWh do wniosku należy dołączyć rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5 MWh.

Ważne!

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego składa się w terminie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 1 lutego 2023 r. Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego złożone po dniu 1 lutego 2023 r. pozostawia się bez rozpoznania.

Dodatek elektryczny wypłaca się w terminie do dnia 31 marca 2023 r.

Dodatek elektryczny nie przysługuje:

• gospodarstwom domowym zamieszkującym pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji (fotowoltaika);
  • gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego;
  • gospodarstwom domowym, objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania innych źródeł ciepła;
  • gospodarstwom domowym, które korzystały i korzystają z paliwa stałego zakupionego po cenie i od przedsiębiorcy, który sprzedawał paliwo stałe dla gospodarstw domowych prowadzonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, po cenie nie wyższej niż 996,60 zł brutto za tonę.

Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego można złożyć:

• za pomocą środków komunikacji elektronicznej: Platforma ePUAP;
  • osobiście w Urzędzie Gminy Terespol, Plac Ryszarda Kaczorowskiego 1, 21-540 Małaszewicze;
  • za pośrednictwem operatora pocztowego (liczona jest data nadania wniosku).

W przypadku złożenia wniosku o wypłatę elektrycznego za pomocą środków komunikacji elektronicznej  wniosek ten opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/klimat/dodatek-elektryczny

Osoba do kontaktu: podinspektor Karol Kondracki, tel. 83 411 20 37.