MENU

SKRZYNKA PODAWCZA

EPUAP2
ePUAP ESP:
/2074hufjl4/skrytka

WYKAZ NUMERÓW

Wykaz numerów Urzedu Gminy Terespol

ZADAJ PYTANIE WÓJTOWI

OFERTY INWESTYCYJNE

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury

EKO-BUG

ZWIĄZEK GMIN WIEJSKICH

CEIDG

CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

mikroporady.pl

SKORZYSTAJ Z USŁUG PUBLICZNYCH

PROJEKT WROTA LUBELSZCZYZNY


Wrota Lubelszczyzny

PANEL DLA NIEDOWIDZĄCYCH


Standardowa

Niedowidzący

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


BIP

Transmisja online RADY GMINY TERESPOL


Sesja on-line

OSTRZEŻENIE POGODOWE

BIP

BIEŻĄCA OCENA JAKOŚCI WODY


Roczna jakość wody

Zadania współfinansowane z państwowych funduszy celowych i budżetu państwa


Projekty fundusze celowe

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską


Projekty UE

MIGAM PANEL

Obsługa osób głuchoniemych

USŁUGI OBYWATEL.GOV.PL

KARTA DUŻEJ RODZINY

KARTA DUŻEJ RODZINY

GMINNY PORTAL MAPOWY

Gminny Portal Mapowy

PORTAL MAPOWY

Geoportal

BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ


BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ

Deklaracja dostępności

POLECAMY:

STULECIE SZKOŁY W KOBYLANACHDrukuj

  • 20/06/2023 10:13:38

Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kobylanach dnia  6 czerwca 2023 r. obchodziła jubileusz stulecia. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele parafialnym. Następnie  dyrektor szkoły - Bożena Konieczka, powitała na sali gimnastycznej zaproszonych gości, min.: Teresę Misiuk - lubelskiego kuratora oświaty, Krzysztofa Iwaniuka - wójta gminy Terespol, Bogdana Daniluka - zastępcę wójta gminy Terespol, pracowników gminy, radnych, przedstawicieli straży granicznej i policji, duchowieństwo, przedstawicieli kuratorium, byłych dyrektorów szkoły  i dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół, przyjaciół placówki oraz Cecylię Knigawkę -  najstarszą absolwentkę.

Historię Szkoły w Kobylanach przedstawiła Bożena Jakuszko, nauczycielka historii: „Początki Szkoły w Kobylanach związane są z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. (…) Siedzibą szkoły był drewniany budynek, mieszczący się obok cerkwi. Zajęcia w czteroklasowej szkole prowadził jeden nauczyciel. Dzieci po ukończeniu czterech klas mogły kontynuować naukę w Terespolu. W czasie okupacji niemieckiej w latach 1939 - 1944 polskie dzieci uczęszczały do szkoły mieszczącej się w dworze dziedzica Kobylan, Jana Łaszkiewicza. Po II wojnie  światowej siedzibę przeniesiono ponownie do dawnego budynku. Panowały w nim bardzo trudne warunki. Budynek był zniszczony i wymagał remontu. W 1948 roku wprowadzono obowiązkową 7- letnią szkołę podstawową. W szkole brakowało sal. Nauka odbywała się na zmiany w klasach łączonych. Sytuacja lokalowa uległa poprawie w 1952 roku, kiedy szkoła objęła tzw. zielony budynek zwolniony przez repatriantów ze wschodu. Po remoncie stał się on miejscem nauki klas starszych. Klasy młodsze nadal uczyły się  w budynku obok cerkwi. Zlikwidowano wtedy zmianowy system nauczania i klasy łączone. W 1961 roku w wyniku kolejnej reformy wprowadzono ośmioletni system nauczania. Poprawiło się wyposażenie szkoły. W roku szkolnym 1967/68 szkoła miała pracownię zajęć praktyczno-technicznych, klasopracownię fizyki z chemią i biologii z geografią. (…) W 1970 roku pożar zniszczył część jednej ze ścian tzw. zielonej szkoły. (…) Nowy rozdział w historii szkoły rozpoczął się w 1991 r., kiedy rozpoczęto budowę nowego obiektu. Po czterech latach prac, 4 stycznia 1994 r.,  nastąpiło oddanie do użytku pierwszego segmentu szkoły, a kilka miesięcy później drugiego segmentu. W 2005 r. przebudowano boiska szkolne, a w 2009 r. powstaje kompleks boisk Orlik”.    

Obecni na sali goście z zainteresowaniem obejrzeli krótki film ze wspomnieniami najstarszych żyjących absolwentów: Władysława Iwaniuka, Jana Moździerza i Cecylii Knigawki,  przygotowany przez członkinie szkolnej telewizji oraz film zmontowany na bazie zdjęć z dawnych lat.

W dalszej części nie zabrakło także wspomnień byłych absolwentów. Zaprezentowali je między innymi: Jolanta Zadrożna - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, Adam Sepczuk – radny Gminy Terespol oraz Krzysztof Iwaniuk – wójt gminy. Wszyscy z wielkim sentymentem wspominali szkolne lata. O wkładzie i zaangażowaniu w budowę nowego budynku szkoły mówiła Pani Joanna Marchel ówczesna Kurator Oświaty i Wychowania.

Sukcesy szkoły przedstawiła nauczycielka języka polskiego - Ilona Wysokińska, przytaczając długą listę uczniów, którzy zapisali się pozytywnie na przestrzeni lat. Pani dyrektor - Bożena Konieczka, odnosząc się do czasów współczesnych, zwróciła uwagę, że  nauczyciele starają się, by młodzież rozwijała się na polu artystycznym, sportowym i naukowym, uczą młodzież wartościowego spędzania czasu - funkcjonuje grupa artystyczna Białe Anioły, harcerstwo, kluby sportowe, organizowane są atrakcyjne wycieczki.

Pani dyrektor odebrała wiele podziękowań i gratulacji za obecny wizerunek szkoły - nowoczesny, kolorowy, na miarę XXI wieku.

To niezwykłe wydarzenie, jakim były obchody stulecia, zostało uczczone wręczeniem statuetek i okolicznościowych pamiątek zaproszonym gościom, jak i pracownikom szkoły.  Całą uroczystość uświetniły występy artystyczne zespołu Białe Anioły, zdjęcia i krótkie filmy  przygotowane przez Pana Artura Chomiuka oraz zespołu Hard Gock  kierowanego przez Pana Andrzeja Maziejuka.

88,118,918 unikalne wizyty