11 Listopada 2011Drukuj

• 08/11/2011 12:12:55

93 rocznica Odzyskania Niepodległości

Dzień 11 listopada to wyjątkowa data w historii Naszej Ojczyzny.. po ponad 100 latach niewoli Polska Odzyskała niepodległość.

Trudna był droga do tej niepodległości , o czym świadczą  groby polskich żołnierzy rozsiane po całym świecie , także po terenie naszej gminy.

Historia tych 123 lat pod zaborami  była historią walki, konspiracji, powstań, znów konspiracji, Mieliśmy trzy wielkie powstania narodowe, mieliśmy epopeję związaną z osobą Napoleona, mieliśmy także mniejsze powstania w roku 1846 i 1848,

Padają stwierdzenia że Polska niepodległa to wynik I wojny światowej. Nikt rozsądny nie zaprzeczy, że rzeczywiście I wojna światowa miała wielki wpływ na odzyskanie niepodległości, że już w trakcie tej wojny wielkie mocarstwa, wszystko jedno, z której strony walczyły, uznały, że Polska musi istnieć, że problem Polski, który usiłowano usunąć z dziejów Europy, wrócił na nowo.

Ale chciano z nas uczynić państwo niewielkie, obejmujące Królestwo, Zachodnią Galicję, a wywalczyliśmy państwo duże. I to walcząc na wielu frontach,  w ciągu ponad trzech lat, zdołaliśmy zrobić już sami. Nikt nam tego nie dał. Nikt nam nie wywalczył II Rzeczpospolitej, która stanowiła jedno z większych państwa międzywojennej Europy.

To są przykłady do dziś aktualne. Dlaczego wtedy udało się to uczynić tak szybko? Bo nikt nie kwestionował tego, że najwyższe wartości to  przywiązanie do Ojczyzny i patriotyzm.  W żadnym wypadku określenie to nie oznacza  nacjonalizmu, który wywodzi się  z nienawiści. Patriotyzm zaś bierze się z miłości, z poczucia utożsamienia się ze wspólnotą kultury, tradycji i  historii. I taki patriotyzm był wtedy i w równym stopniu potrzebny jest dzisiaj.

Pamiętajmy o tym, że II Rzeczpospolita, którą odzyskaliśmy przed dziewięćdziesięcioma trzema laty była wielkim dobrem, że wychowała pokolenie wspaniałych patriotów i wielkich ludzi. Jej pamięć nie może zginąć. I dzisiejsza Polska też zginąć nie może.

W miesiącu listopadzie, który w tradycji chrześcijańskiej jest miesiącem pamięci o zmarłych, pamiętajmy również o tych bohaterach Narodu Polskiego którzy z wielkim patriotyzmem i oddaniem  uczestniczyli w  zrywach narodowych, o bohaterach wszystkich walk niepodległościowych z XVII i XIX w, tych z I i II wojny światowej, ale również i tych
z okresu PRLu. Ich  bohaterska śmierć wpisuje się w ciąg wydarzeń prowadzących do odzyskania Niepodległości zarówno tej  w 1918 roku jak również w 1989. Niech wyrazem tej naszej pamięci będą odwiedziny na grobach żołnierzy poległych za wolną Polskę i symboliczna choćby lampka na mogile.