KULTURA BEZ GRANIC Z ZESPOŁEM KOMBIIDrukuj

• 10/07/2012 14:46:42

W dniach 7-8 lipca 2012r miała miejsce IX edycja Międzynarodowego  przeglądu folklorystycznego pod nazwą „Kultura bez granic”.

Pierwszym punktem gminnego święta był turniej piłki nożnej o puchar Wójta Gminy Terespol. Rozgrywki przeprowadzone zostały na terenie boisk Orlika przy zespole szkół im Orła Białego w Kobylanach. Wśród  zespołów rywalizujących najlepszym okazał się zespół  z Małaszewicz, przed drużyną „Orzeł” z Kobylan oraz „Olimpic” Terespol. Następne miejsca zajęły drużyny: „Grom” Kobylany, „Red Bull” Łobaczew Mały oraz „Warka” Dobratycze. Królem strzelców został  Tomasz Gołębiowski z drużyny Orzeł Kobylany. Wszyscy uczestnicy otrzymali  z rąk Wójta Gminy Terespol, Krzysztofa Iwaniuka puchary, pamiątkowe dyplomy oraz piłki,  a król strzelców specjalną statuetkę.

Dzień 8 lipca to wydarzenia na scenie na terenie kąpieliska w Kobylanach. Otwarcia imprezy dokonał wójt gminy Terespol, a sygnałem do rozpoczęcia zabawy były dwa wystrzały z broni czarno-prochowej oddane przez członków Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola.

W koncertowy nastrój zgromadzonych widzów wprowadził zespół „Hard Gok”. z Gminnego Ośrodka Kultury w Koroszczynie. Następnie na scenie zaprezentowały się zespoły muzyczne i taneczne  z Polski i z Białorusi. Dużym zainteresowaniem publiczności cieszyły się występy zespołu „Nadieżda” z Białorusi.  Widownia z wielkim zainteresowaniem śledziła również prezentację taneczną Gminnego Zespołu Tańca Ludowego „Obertas”, wyczyny lokalnego zespołu tańca breakdance „The East Border Crew”, oraz pokaz standardów tańca towarzyskiego w wykonaniu młodzieży z  klubu Tańca Towarzyskiego „Iska” z Międzyrzeca Podlaskiego. Nastrój dobrej zabawy podkreślił zespół „Prymaki” – którego występ przez wielu jest już kojarzony z „Kulturą bez granic”. Kulminacyjnym punktem wieczoru był fantastyczny występ gwiazdy: zespołu „Kombii”, który zgromadził wielką rzeszę  publiczności. Wiele pozytywnych emocji wzbudził również pokaz grupy Białe Anioły działającej przy GOK w Koroszczynie. Dodatkowym atutem tego występu  były prezentacje  zaproszonych do tego występu  gości :  zespołu „Raiz” z Białorusi oraz Anny Matlewskiej  finalistki programu  „You can dance” oraz Katarzyny Sawczuk aktorki Teatru „Roma” w Warszawie.

Podczas imprezy można było obejrzeć wystawy twórców ludowych prezentujących m.in. haft krzyżykowy, ręcznie wykonane firany, wyroby garncarskie, koronkarskie, pszczelarskie. Przygotowano wiele atrakcji m.in. wesołe miasteczko, stragany z zabawkami, malowanie twarzy, przejażdżki motorówką po kąpielisku, a także prezentacje sprzętu PSP, Policji, Straży Granicznej i Pogotowia.

Patronat medialny nad imprezą sprawowała Telewizja Lublin, Internetowa telewizja Kobylany, rozgłośnia   Katolickie Radio Podlasie, portal regionalny Podlasie 24, Biała 24 oraz: „Tygodnik Podlaski”  „Słowo Podlasia”,  „Wspólnota” i „Dziennik Wschodni”.

Organizatorzy Przeglądu Folklorystycznego „Kultura bez granic” składają serdeczne podziękowania Powiatowi Bialskiemu oraz firmom:  „Transbet”, Centrum Logistyczne Cargo Małaszewicze, Polskie Konsorcjum Gospodarcze, „Elbud”, „Eko Bug”,  „Event Studio” Kowalewski i Breś, „Agrostop”,  „Andropol”  - za wsparcie, dzięki któremu tegoroczny Przegląd odbył się w tak bogatej oprawie.

Serdeczne podziękowania składamy również komendantom i funkcjonariuszom komisariatu Policji w Terespolu, Straży Granicznej w Terespolu i Bohukałach, strażakom ochotnikom z terenu gminy Terespol oraz wszystkim tym, dzięki którym ta impreza mogła przebiegać bezpiecznie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z festynu "Kultura bez granic", który odbyła się 08 lipca 2012 w Gminie Terespol