MENU

SKRZYNKA PODAWCZA

EPUAP2
ePUAP ESP:
/2074hufjl4/skrytka

WYKAZ NUMERÓW

Wykaz numerów Urzedu Gminy Terespol

ZADAJ PYTANIE WÓJTOWI

OFERTY INWESTYCYJNE

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

GMINNE CENTRUM KULTURY


Gminne Centrum Kultury

EKO-BUG

ZWIĄZEK GMIN WIEJSKICH

CEIDG

CENTRALNA EWIDENCJA I INFORMACJA O DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

mikroporady.pl

SKORZYSTAJ Z USŁUG PUBLICZNYCH

PROJEKT WROTA LUBELSZCZYZNY


Wrota Lubelszczyzny

PANEL DLA NIEDOWIDZĄCYCH


Standardowa

Niedowidzący

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


BIP

Transmisja online RADY GMINY TERESPOL


Sesja on-line

OSTRZEŻENIE POGODOWE

BIP

BIEŻĄCA OCENA JAKOŚCI WODY


Roczna jakość wody

Zadania współfinansowane z państwowych funduszy celowych i budżetu państwa


Projekty fundusze celowe

Projekty współfinansowane przez Unię Europejską


Projekty UE

MIGAM PANEL

Obsługa osób głuchoniemych

USŁUGI OBYWATEL.GOV.PL

KARTA DUŻEJ RODZINY

KARTA DUŻEJ RODZINY

GMINNY PORTAL MAPOWY

Gminny Portal Mapowy

PORTAL MAPOWY

Geoportal

BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ


BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ

Deklaracja dostępności

POLECAMY:

Program zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego u świńDrukuj

  • 20/02/2013 14:36:30

 Powiatowy Lekarz Weterynarii                       ROLNIKU

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Białej Podlaskiej przypomina , że z dniem 2 stycznia 2013 roku wprowadzono program zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego u świń ( Dz.U. z 2012 r. poz.1440 ). Badaniami kontrolnymi krwi objęte są wszystkie stada świń zarejestrowane zgodnie z ustawą z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt ( Dz.U. z 2008 r. Nr 204 , poz. 1281 , z późn. zm.)

Aktualnie wszystkie stada świń w powiecie bialskim są urzędowo wolne , a powiat jest regionem wolnym od wirusa choroby Aujeszkyego . Aby utrzymać status stad jak też powiatu - regionu pobierana jest krew raz w roku w stadach świń zarodowych , o pełnym cyklu produkcyjnym oraz tuczarniach . Jeżeli w ciągu roku od momentu uzyskania przez region statusu wolnego nie zostaną stwierdzone wyniki dodatnie oraz objawy kliniczne tej choroby Główny Lekarz Weterynarii może wystąpić do Komisji Europejskiej o uznanie naszego regionu za urzędowo wolny .

 Liczba próbek krwi do pobrania w zależności od ilości świń w stadzie i rodzaju stada wynosi od 4 - 58 . W przypadku mniejszej liczby świń próbki krwi pobiera się od wszystkich zwierząt . Åšwinie , od których są pobierane próbki muszą być trwale i indywidualnie oznakowane przez urzędowego lekarza weterynarii pobierającego próbki . Koszty związane z w/w oznakowaniem ponosi budżet państwa .

W przypadku odtworzenia stada lub utworzenia nowego stada , Powiatowy Lekarz Weterynarii nadaje stadu  w drodze decyzji  status  jaki posiadało stado z którego pochodzą świnie nowo wprowadzane , w dniu ich przemieszczenia . Jeżeli świnie lub materiał biologiczny nie są zaopatrzone w świadectwo zdrowia , Powiatowy Lekarz Weterynarii w drodze decyzji nadaje stadu status podejrzanego o zakażenie wirusem choroby Aujeszkyego i nakazuje przeprowadzenie badań serologicznych , za które płaci posiadacz świń . W przypadku uzyskania wyniku dodatniego całe stado z nakazu Powiatowego Lekarza Weterynarii w drodze decyzji poddaje się zabiciu lub ubojowi bez prawa do odszkodowania , a informację o zawieszeniu statusu stada przekazuje się do AR i MR .

Przypomina się o konieczności przestrzegana przepisów ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt ( Dz. U. z 2008 r. Nr 204 , poz. 1281 , z późćn.zm. ) oraz ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt ( tekst jednolity Dz. U. z 2008 r. Nr 213 , poz.1342)  W przypadku nieprzestrzegania w/w  w stosunku do posiadaczy świń stosuje się sankcje karne  .

                                                                   Powiatowy Lekarz Weterynarii

                                                                                            w Białej Podlaskiej

                                                                                                 Radomir Bańko  

88,015,130 unikalne wizyty