Spotkanie w sprawie przygotowania wspólnego projektu transgranicznegoDrukuj

• 16/07/2014 15:41:33

W dniSpotkanieu 15 lipca br. do Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego udała się polsko – białoruska delegacja w sprawie przygotowania wspólnego projektu transgranicznego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, którego celem jest podniesienie bezpieczeństwa w strefie przygranicznej po obu stronach Bugu. Z Polskiej strony w projekcie deklarują wziąć udział: Starosta Bialski Tadeusz Łazowki, Komendant Wojewódzki PSP w Lublinie Tadeusz Milewski, Komendant Miejski PSP w Białej Podlaskiej Zbigniew Łaziuk oraz Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk. Ze strony białoruskiej przedstawiciele Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych Republiki Białorusi w Brześciu z Mikołajem Kuźnickim na czele oraz  Z-ca Dyrektora do spraw zagranicznych Brzeskiego Regionalnego Komitetu Wykonawczego Juri Kolesov.

Projekt uzyskał akceptację Marszałka i obietnicę wsparcia w staraniach w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.

W ramach projektu po polskiej stronie w pobliżu siedziby gminy powstałaby nowa strażnica PSP oraz centrum szkolenia strażaków. Po stronie białoruskiej byłoby to dokończenie siostrzanego już rozpoczętego projektu.

W zależności od warunków możliwe jest również doposażenie po obu stronach straży w specjalistyczny sprzęt.

Strony ustaliły, że liderem projektu będzie strona białoruska, a efektem wspólnego przedsięwzięcia będzie zawiązanie stałej współpracy transgranicznej na przygranicznych odcinkach transeuropejskiego korytarza A-2 w zakresie ochrony przeciwpowodziowej, przeciwpożarowej, ratownictwa technicznego drogowego i kolejowego.

Przewidziane są wspólne szkolenia, wspólne ćwiczenia, wzajemna wymiana informacji i ułatwienia na granicy w przypadku konieczności pomocy sąsiedzkiej.

Poniżej wizualizacje projektów obiektów strażnicy PSP oraz centrum szkoleniowego strażaków.

PSP