Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

Państwowe uroczystości z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyły się na Placu Zamkowym w Warszawie oraz w Pałacu Prezydenckim. W swoim wystąpieniu Prezydent RP Andrzej Duda odniósł się do sytuacji na Ukrainie.

- Jestem przekonany, że niestety przed nami jeszcze wiele trudów, być może jeszcze wiele zmartwień. To, co dzieje się na Ukrainie, polityka sankcji wobec Rosji, jest kosztowne. Wywołuje tąpnięcia na rynku paliw, prowadzi do problemów gospodarczych, inflacji, która dotyka nasze portfele, która powoduje, że nasze życie staje się trudniejsze. Musimy to przetrwać, musimy sobie z tym poradzić. Wierzę w to głęboko, że damy radę – zapewnił.   Podziękował wszystkim, którzy wspierają Ukrainę: osobom prywatnym, wolontariuszom, medykom, przedstawicielom instytucji i samorządów, którzy na co dzień prowadzą działania związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy.

W uroczystościach na zaproszenie Prezydenta RP uczestniczył Wójt Gminy Terespol Krzysztof Iwaniuk.

>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<